ZAVŘÍT
Točíme podcast
Mirek Pustelník – finanční poradce z Ostravy

Fixace hypotéky: Jak získat nejlepší podmínky?

Domů » Finanční tipy » Fixace hypotéky: Jak získat nejlepší podmínky?
Fixace hypotéky: Jak získat nejlepší podmínky?

Blíží se konec fixačního období Vaší hypotéky a nevíte, jak postupovat? V současné situaci pomalu klesajících úrokových sazeb je důležité být na konec fixace dobře připraven. Následující kroky Vám pomohou dosáhnout těch nejlepších podmínek a vyhnout se nepříjemným překvapením.

1. krok – Kontaktujte svoji banku s žádostí o nabídku nové úrokové sazby

Tímto krokem je vždy nezbytné začít. Nepotřebujete formální písemnou žádost – obvykle postačí zaslat požadavek prostřednictvím online „hypoteční zóny“ Vaší banky nebo jednoduše e-mailem na příslušné hypoteční oddělení.

Vaše žádost může vypadat například takto:

„Dobrý den, rád/a bych požádal/a o nabídku úrokové sazby na další fixační období u mého hypotečního úvěru (pokud píšete e-mail, nezapomeňte uvést své identifikační údaje – jméno, příjmení a číslo úvěru). Obracím se na Vás s předstihem, abych měl/a dostatek času důkladně prozkoumat celý trh a zajistit si opět ty nejvýhodnější podmínky. Věřím, že Váš návrh úrokové sazby bude konkurenceschopný a zařadí se mezi nejlepší dostupné nabídky. Děkuji.“

2. krok – Konzultujte svou situaci s námi, nebo jinými odborníky a naplánujte další postup

Promluvte si s hypotečním specialistou nebo svým finančním poradcem a společně zhodnoťte své možnosti. Kvalitní hypoteční specialista by měl:

  • Porovnat nabídku Vaší stávající banky s konkurenčními nabídkami na trhu
  • Pomoci Vám vyjednat výhodnější sazbu u současné banky
  • Případně zajistit lepší podmínky u jiné finanční instituce a připravit refinancování Vašeho úvěru
  • Zároveň je důležité stanovit si strategii pro nadcházející fixační období a také vzít v potaz výši vlastních finančních prostředků jako rezervy

Se svým finančním poradcem (pokud to není stejná osoba jako hypoteční specialista) prodiskutujte svou aktuální finanční situaci. Ujistěte se, že dokážete pokrýt jak navýšené měsíční splátky hypotéky, tak i zvýšené zálohy na energie. Pokud by hrozilo riziko, že na splátky nebudete mít dostatek prostředků, začněte svou situaci řešit okamžitě a naplánujte změny tak, aby se časově shodovaly s výročím Vaší fixace.

3. krok – Preventivní opatření pro případ „napjatých výdajů“

Zde je několik užitečných tipů, jak postupovat, pokud by hrozilo, že Vaše finanční situace nebude udržitelná (výdaje jsou vyšší než Vaše příjmy):

  • Nejdůležitější rada: Začněte jednat a řešit situaci v době, kdy ještě vše finančně zvládáte! V tomto okamžiku jste pro všechny banky bonitním klientem a máte širší spektrum možností. Pokud za bankou přijdete až ve chvíli, kdy už máte finanční problémy, Vaše vyjednávací pozice bude výrazně oslabena.
  • Prodloužení doby splácení hypotéky může být řešením pro snížení měsíční splátky.
  • Optimalizace ostatních finančních závazků nebo výdajů Vám může uvolnit prostředky potřebné na splácení hypotéky.
  • Navýšení současné hypotéky o finanční rezervu na pokrytí zvýšených splátek může být v mnoha případech rozumným krokem (zvláště pokud je rozdíl mezi hodnotou Vaší nemovitosti a aktuální výší dluhu v řádu milionů korun).
  • … možností existuje více a pro každého klienta je třeba hledat individuální a optimální řešení.

Pokud byste chtěli cokoliv ohledně Vaší hypotéky zkonzultovat, neváhejte se na nás obrátit. Já, nebo někdo z mých hypotečních specialistů Vám rádi poskytneme individuální péči a poradenství.

Ať se Vám daří!

Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA